Nowy Dwór Mazowiecki

 Nowodworski Ośrodek Kultury - Kasyno Oficerskie
 ul. Ledóchowskiego 160

 14.04.2024

 18:00
 

Wędrowny Teatr Muzyczny Maggie Tunkiewicz - Zakrzewskiej przedstawia:

Największe przeboje światowej muzyki operetkowej, musicalowej i filmowej

Oddanie publiczności, piękno, artystyczną perfekcję i szlachetność wykonania, ale przede
wszystkim miłość do muzyki przyniosą Państwu nasi artyści - soliści teatrów muzycznych,
operowych, operetki i estrady. Solistom towarzyszy wspaniały Zespół Capella Zamku
Rydzyńskiego
Czekają na Państwa emocje i prawdziwe wzruszenia, które wiążą się z najpiękniejszym
wspomnieniem wysokiej sztuki operetkowej i estradowej w najlepszym wydaniu - rodem z
programów i festiwali prowadzonych przez Bogusława Kaczyńskiego, rodem z koncertów
wiedeńskich, światowych musicali oraz przedwojennego kina. To wyrażona przy pomocy muzyki
wielkich kompozytorów (m.in. Kalmana i Lehara) oraz wspaniałych głosów naszych artystów
opowieść o pięknie miłosnego doznania połączonego z artystycznym przeżyciem. Operetkowe arie
i duety, czardasze, walce czy tanga dwudziestolecia międzywojennego przeniosą Państwa w czasie
do krainy miłości, dobra i piękna.

Capella Zamku Rydzyńskiego to kwintet instrumentów dętych blaszanych – dwie trąbki, róg, puzon, tuba. Zespół powstał w październiku 1985 roku przy rezydencji króla Stanisława Leszczyńskiego w Zamku SIMP w Rydzynie. Założycielem i kierownikiem artystycznym zespołu jest trębacz Mieczysław Leśniczak. Zespół tworzą absolwenci Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu, na co dzień pracujący w orkiestrach symfonicznych Poznania: Filharmonii Poznańskiej im. T. Szeligowskiego, Teatru Wielkiego im. S. Moniuszki. Mecenat nad zespołem sprawuje: Stowarzyszenie Inżynierów Techników Mechaników Polskich.

Początkowo ambicją zespołu, jednego z niewielu działających w Polsce przy obiektach zabytkowych, było kultywowanie zapomnianej staropolskiej tradycji związanej z życiem dworskim i łowiectwem. Z czasem jednak zespół poszerzył swój repertuar o muzykę patriotyczną, operową, operetkową, musicalową i popularno-rozrywkową. Capella przez 32 lata działalności otrzymała wiele dyplomów, medali i wyróżnień. Największym zaszczytem dla zespołu było odznaczenie w styczniu 2011 roku przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego medalem „Zasłużony dla Kultury Polskiej”.

Zespół prowadzi ożywioną działalność koncertową w całej Polsce. Występuje w najbardziej prestiżowych salach koncertowych, pałacach, zamkach, katedrach. Poza występami krajowymi zespół koncertuje również poza granicami Polski : Niemcy, Austria, Belgia, Francja, Włochy, Hiszpania, Dania, Ukraina, Białoruś. W roku 1986 wystąpił na elitarnym Europejskim Festiwalu Muzyki Dworskiej i Łowieckiej na Zamku Burg Hohenwerfen koło Salzburga w Austrii. W roku 2000 zespół koncertował na Światowej Wystawie „EXPO 2000” w Hanowerze. W roku 2006 reprezentował Polskę na Światowej Wystawie Łowieckiej w Dortmund w Niemczech. W listopadzie 2011 roku zespół wystąpił z koncertem

w Parlamencie Europejskim w Brukseli. W latach 2012-2017 zespół wielokrotnie koncertował w Parlamencie RP. Przez 32 lata artyści zagrali ponad dwa tysiące koncertów, prezentując swoje duże możliwości wirtuozowskie szerokiej publiczności. Zespół współpracuje z solistami Teatru Wielkiego, Teatru Muzycznego z Poznaniu, Teatru Narodowego, Opery Kameralnej z Warszawy, aktorami Teatru Nowego z Poznania oraz Chórem Chłopięcym i Męskim Poznańskie Słowiki prof. Stefana Stuligrosza. Występuje również w radio i telewizji oraz zapraszany jest do udziału w międzynarodowych festiwalach muzycznych – muzyki dworskiej, łowieckiej oraz muzyki organowej i kameralnej.

Maggie Tunkiewicz-Zakrzewska - sopran, twórczyni Wędrownego Teatru Muzycznego, absolwentka Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu na Wydziale Wokalno - Aktorskim w klasie prof. Krystyny Pakulskiej, a także Wydziału Filologicznego w Słupsku. Swój debiut artystyczny rozpoczynała od Filharmonii Poznańskiej oraz Teatru Wielkiego w Poznaniu w operze "Czarodziejski flet" Wolfganga Amadeusza Mozarta. W swojej karierze współpracowała jako solistka między innymi z Teatrem Sabat Małgorzaty Potockiej, Teatrem WOW w Izraelu, Teatrem Equus Marka Wysockiego, Warszawską Orkiestrą Kameralną im. J. Elsnera, Filharmonią Baltica. Z zespołem instrumentalnym Brass Quintet - Capellą Zamku Rydzyńskiego związana jest od roku 2004, wykonując z nimi przez niemalże 20 lat setki koncertów. Z wielkim upodobaniem wykonuje muzykę, operetkową, musicalową a także kantatowo - oratoryjną. Od ponad 10 lat specjalizuje się w piosence francuskiej i patriotycznej. Koncertowała na scenach polskich jak i zagranicznych - Stany Zjednoczone, Izrael, Włochy, Wielka Brytania, Niemcy, Czechy, Litwa, Hiszpania m.in. z Grażyną Brodzińską, Alicją Węgorzewską, Kamilą Lendzion czy Leszkiem Świdzińskim. Jest pomysłodawczynią Międzynarodowego Festiwalu Kultury Muzycznej Musica Sacra - Profana, Festiwalu Piosenek Międzywojnia im. Hanki Ordonówny i Eugeniusza Bodo oraz Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Patriotycznej. W roku 2016 została odznaczona Brązowym Krzyżem Zasługi, a w roku 2017 Złotym Krzyżem Zasługi przez Zarząd Weteranów i Rezerwistów Wojska Polskiego w Warszawie. W 2022 roku została odznaczona za zasługi medalem PRO MASOVIA przez Marszałka Województwa Mazowieckiego.

Maciej Ogórkiewicz – tenor, edukację artystyczną rozpoczął w wieku 8 lat na deskach Teatru Wielkiego w Poznaniu. Z Teatrem Muzycznym w Poznaniu związany od 2002 roku. Ma na koncie większość pierwszoplanowych ról. Wśród najważniejszych spektakli znalazły się m.in.: Phantom, My Fair Lady, Człowiek z La Manchy, Kiss me Kate. Obecnie można go oglądać w takich musicalach jak: Skrzypek na dachu, Evita, Madagaskar – musicalowa przygoda, Footloose czy Rodzina Addamsów. Współpracuje także z Operą poznańską, Operą Wrocławską, Operą Ślaską. Jego pasją jest sport. Wyznaję zasadę sportowców, którą wciela w życie teatralne - Jesteś tak dobry, jak twój ostatni występ.

Mieczysław Leśniczak – trąbka, absolwent Państwowego Liceum Muzycznego im. M. Karłowicza w Poznaniu oraz Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej na Wydziale Instrumentalnym w klasie trąbki prof. Stanisława Kwapisza.

Wieloletni trębacz solista Orkiestry Teatru Wielkiego oraz Orkiestry Państwowej Filharmonii w Poznaniu.

W osiemdziesiątych latach pierwszy trębacz Orkiestry „Poznańska Symfonietta” założonej i prowadzonej przez prof. Stefana Stuligrosza przy chórze „Poznańskie Słowiki” Od roku 1976 do 1990 pracuje na stanowisku nauczyciela klasy trąbki oraz kierownika Sekcji Instrumentów Dętych Blaszanych w Państwowej Szkole Muzycznej im. K. Kurpińskiego we Wschowie. W latach 1978-1984 prowadzi klasę trąbki oraz zespołów kameralnych w Państwowym Liceum Muzycznym im. M. Karłowicza w Poznaniu. W latach osiemdziesiątych pełni funkcję konsultanta klas instrumentów dętych blaszanych przy Okręgowym Ośrodku Metodycznym w Poznaniu.

Założyciel i kierownik artystyczny Kwintetu Instrumentów Dętych Blaszanych „Capella Królewskiego Zamku w Rydzynie”, „Reprezentacyjnego Zespołu Muzyki Myśliwskiej PZŁ” oraz „Tria Barokowego”, działającego przy Towarzystwie Muzycznym im. K. Kurpińskiego.

Koncertuje jako solista –kameralista w kraju i za granicą. Autor i wykonawca „Hejnału Papieskiego” odegranego w roku 1997 podczas wizyty Ojca Świętego Jana Pawła II w Poznaniu. Autor hejnału otwierającego Światowy Kongres CIC, który odbył się w Krakowie w roku 1993. Od roku 1984 zajmuje się wykonywaniem oraz propagowaniem muzyki dworskiej i myśliwskiej. Przez wiele lat juror Polskiego Związku Chórów i Orkiestr oraz od 1997 roku juror muzyki myśliwskiej przy Zarządzie Głównym PZŁ.

ODZNACZENIA:

Odznaka ZA ZASŁUGI DLA WOJEWÓDZTWA LESZCZYŃSKIEGO Leszno 1991

ZŁOTA HONOROWA ODZNAKA STOWARZYSZENIA INŻYNIERÓW I TECHNIKÓW MECHANIKÓW POLSKICH, Warszawa 1994

Medal Św. Huberta, Warszawa 1998

Honorowy członek Towarzystwa im. Karola Kurpińskiego Włoszakowice

Odznaka honorowa ZA ZASŁUGI DLA WOJEWÓDZTWA WIELKOPOLSKIEGO, Poznań 2008

Medal ZASŁUŻONY DLA KULTURY POLSKIEJ Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Warszawa 2010

BRĄZOWY KRZYŻ ZASŁUGI Prezydenta RP – Warszawa 2013

CZYTAJ WIĘCEJ